Tasarımı Kaydet  Kapat

Rüzgar Enerjisi Avantajları Nelerdir?

Verim

Küçük güçlü yatay eksenli rüzgar türbinlerinde rüzgarın türbülanslı estiği veya sürekli yön değiştirdiği durumlarda verim %20’lere kadar düşmektedir. Bu nedenle küçük güçlü dikey eksenli rüzgar türbinleri tercih edilmektedir. Bu türbinler hem düşük rüzgar hızlarında devreye girmekte hem de yatay eksenlilere göre daha verimli (%35 ve üstü) olmaktadır.

Dönmeye Başlama Rüzgar Hızı

Küçük güçlü yatay eksenli rüzgar türbinleri rüzgarı her zaman karşıdan alamayacağından çoğu zaman 4m/s rüzgar hızında dönmeye başlamaktadır. Dikey eksenli rüzgar türbinleri ise rüzgarı her yönden alabildiği için çok daha düşük rüzgar hızlarında (2m/s) dönmeye başlamaktadır.

Gürültü

Yatay eksenli rüzgar türbinleri sert rüzgarlarda çok fazla gürültü çıkardığından yerleşim yerlerine yakın noktalarda kullanılmamaktadır. Bu nedenle binaların çatılarında dikey eksenli rüzgar türbinleri tercih edilmektedir.

Güvenlik

Yatay eksenli rüzgar türbinleri yüksek rüzgar hızlarında çok hızlı dönmektedir. Bu durum kanatların parçalanma riskini ortaya çıkardığından ekstra önlemler alınmalıdır. Dikey eksenli rüzgar türbinleri aerodinamik yapısından dolayı yüksek rüzgar hızlarında yatay eksenlilere göre daha yavaş dönmektedir. Dolayısıyla kuşlar açısından da tehlike oluşturmamaktadır.

Bilgi Almak İstiyorum

Dikey Rüzgar Tirbünleri hakkında detaylı bilgi almak ve firmamızın size ulaşması için formu doldurabilirsiniz.

?

İletişim Bilgileri